środa, 29 sierpnia 2012

Deviant Moon - AW - VIII Sprawiedliwość

Bliskość aparatu sprawiedliwości często powoduje lekkie uczucie chłodu w dołku. Większość z nas ma poczucie sprawiedliwości i resztki zaufania do sytemu, który stoi na straży litery prawa. Sprawiedliwość teoretyczne oznacza, że każdy dostanie na co zasługuje. Niewielu jest jednak wokół świętoszków, co zasługują tylko i wyłącznie na dobre rzeczy. Każdy z nas ma za sobą bagaż rozmaitych doświadczeń, nie wszystkie przecież super pozytywne, więc nie jesteśmy zwykle podekscytowani widząc kartę Sprawiedliwości w rozkładzie. Wskazuje ona  na sens poznania obu stron historii, którą opowiadają karty, potrzeby aby zrozumieć je jednakowo, zanim zdecydujemy co jest złe, a co dobre.

Chociaż generalnie wierzymy w sprawiedliwość, to jednak zdajemy sobie też sprawę, że korupcja często wkrada się od strony podszewki, że niby prawo równe dla wszystkich, a jednak kogo stać na lepszego adwokata ma szansę uniknąć zbyt surowej kary Negatywne strony i cienie tej karty to stronniczość i nadużycie prawa. Nic nie powinno uciec karzącej ręce sprawiedliwość. Te ręce trzymające miecze są oficjalne i doskonale uformowane. Ta trzecia ręka trzymająca rybę jest trochę zdeformowana, ma tylko 3 palce.


Figura na karcie Sprawiedliwość ubrana jest w sędziowską togę i trzyma skierowane w górę dwa miecze. Są one równej wysokości. Ręką, a może to nawet noga - zgniata obrzydliwe, nieapetyczną rybę. Te ryby reprezentują korupcję. U pasa sędziego wisi pęk kluczy - należy przypuszczać, że do wiedzy, ale nie tylko. W ścianie budynku po lewej stronie karty jest wyraźnie widoczna dziurka od klucza. Postać jest raczej statyczna, wyczekująca z beznamiętną miną na moment, kiedy potrzeba będzie osądu. Potrzebne do tego są wszystkie blaski tej karty, czyli równowaga, silny charakter, poczucie sprawiedliwości oraz znajomość prawa. Uczciwy proces wymaga niezależności,  właściwej perspektywy, bezstronnośc i stłumienia emocji.