sobota, 19 kwietnia 2014

Deviant Moon - AM - 10 Monet

Następna z dziesiątek pojawia się w moich rozdaniach, dopominając się być może o dokładniejszą analizę. Kolor Monet w talii tarota reprezentuje element ziemi, czyli materialne i cielesne aspekty życia, świat zewnętrzny, to co przynosi życie, jak go doświadczamy. Karty mogą reprezentować sprawy pieniędzy, zasobów materialnych, bezpieczeństwa, albo problemy materialne, dobrobyt, bogactwo, usługi, status i fizyczne doświadczenia naszego ciała. Dziesiątki reprezentują koniec obecnego cyklu i początek nowego, podsumowanie, korzystanie z własnego doświadczenia, odnowę, powrót do jedności, do całości, zakończenie procesu, transformację i zaangażowanie, które zaszło za daleko by się wycofać. Jako kombinacja tych dwóch powyższych aspektów karta 10 Monet może więc pojawiać się, gdy trwają, lub szykują się działania w celu zakupu czegoś dużego, jak dom czy samochód, większe decyzje odnośnie posiadania, statusu materialnego.
Nie odnosi się ona jedynie do dóbr materialnych, ale także do wewnętrznego bogactwa. W czasie żniw, na które wskazują dziesiątki, może wracać do nas wszystko co wcześniej zasialiśmy. Suma myśli, uprzednie czyny, życzenia, pragnienia sterują naszym życiem w bardziej lub mniej świadomy sposób. Najbardziej pożądanym docelowym portem na końcu każdego cyklu jest naturalnie 10 Dysków. Czasami, jeśli nie uda nam się coś w procesie - najczęściej chodzi właśnie o okazanie i wykorzystanie swojego wewnętrznego bogactwa - możemy przybyć na niechciany brzeg Dziesięciu Buław, lub co jeszcze gorsze do krainy Dziesięciu Mieczy. Cóż , tak też bywa... po prostu kolejna lekcja.

Scena na karcie 10 Monet wydaje się być perfekcyjna, tak jak właśnie powinno być w tradycyjnej rodzinie. Każdy z nas potrzebuje przecież jakiegoś oparcia, źródła swojej siły w bogactwie jakim są tradycje i rodzina. Ojciec i dziecko grają tu w szachy. Może ojciec, czy dziadek uczy juniora, a może jest to coś więcej niż tylko gra w szachy, rozrywka i wspólne spędzanie czasu. Może to być przygotowanie dzieciaka do samodzielnej gry w dorosłym życiu. Pentagramy wokół okna, widok na fabrykę i budynki przemysłowe mogą sugerować tematykę pracy, zarobkowania, posiadania źródła utrzymania. Zamożnym można stać się dzięki ciężkiej pracy dla siebie i innych, także dzięki wiedzy, znajomości zasad gry. Księżyc na karcie może symbolizować potrzebę opierania się na własnej intuicji oraz instynkcie. Na obrazie jest on umieszczony centralnie, świeci jasno jak lampa przewodnika oświetlająca życiową drogę młodego człowieka. Nakrycia głowy głównych postaci mają też kształt księżyca, a to może sugerować zarówno mądrość, jaki i dwulicowość księżyca. Obie cechy czasem są potrzebne do osiągnięcia sukcesu w biznesie.
Pod stołem jest nagi, chudy człowiek, który ukradł jedną z figur należącą najpewniej do młodszego gracza. Obserwując sytuację na szachownicy wydaje się on mieć przewagę i być pewnym wygranej. Gra jednak jest w toku i po drodze niezbędne są pewne ofiary i poświęcenia. Może się tu wyłaniać lekcja na temat ludzi stojących niżej w socjalnym systemie. Warto pamiętać, że nasza obecna pozycja może wynikać z pomocy, pracy i istnienia tych na dole. Lepiej ich nie ignorować, ponieważ są oni potrzebni. W równym stopniu potrzebują nas, jak my ich.
Widok tej karty w położeniu prostym może sugerować dobre, wygodne życie, zadowolenie, pomyślność i dobrobyt. Możliwe jest dzielenie się z młodszym pokoleniem tradycjami, historią i wartościami rodzinnymi, otrzymanie/dawanie wartościowego prezentu, czy spadku, także przejście na zasłużoną emeryturę w wygodnym miejscu.
W cieniach, czy odwrotnej pozycji można dopatrzeć się genetycznej choroby, stawiania na młodość, kiedy dojrzałość i doświadczenie nie powiedziały jeszcze ostatniego słowa, brak zabezpieczenia na wypadek zakończenia kariery. Możliwe są niższe niż oczekiwane dochody, straty z powodu spekulacji, czy hazardu, waśnie spadkowe, własnościowe, spadek akcji, ogólnie rodzinne nieszczęścia czy wewnętrzne walki.